Najtańszy kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę

kredyt hipotecznyWybudowanie własnego domu, albo kupno mieszkania jest marzeniem większości ludzi. To jednak zazwyczaj nie jest możliwe bez użycia kredytu. Jeżeli planujemy się zadłużyć musimy być bardzo czujni, mieć oczy naokoło głowy, oraz porównać maksymalnie jak najwięcej dostępnych w danej chwili ofert kredytowych. Dobrze jest też odłożyć decyzję, jeżeli znamy się na rynkach finansowych i wiemy, że czekają nas pozytywne zmiany. O ile oczywiście mamy możliwość odłożenia takiej decyzji.

Na co zwrócić uwagę w przypadku kredytów opartych o hipotekę naszej nieruchomości? Co zrobić, by nie wpaść w pułapkę finansową, z której nie będzie nam łatwo się wydobyć przez kolejne lata. Oto najczęstsze kruczki stosowane przez banki, przez które możemy ponieść duże straty:

1. Kredyt hipoteczny z dodatkami

– W tym przypadku kuszeni jesteśmy na przykład zerową marżą, albo niskim oprocentowaniem. W rzeczywistości jednak musimy wykupić drogie dodatki w banku, na przykład założyć drogie konto, zamówić drogą w utrzymaniu kartę kredytową etc. W tym przypadku ostatecznie możemy ponieść spore coroczne koszty utrzymania takich dodatków do kredytu.

2. Spread walutowy

– Biorąc kredyt hipoteczny w obcej walucie bank ustala określoną cenę waluty, według której zostanie nam udzielony kredyt hipoteczny. My jednak spłacamy go po kursie aktualnym, gdzie różnica często wynosić będzie nawet kilkadziesiąt groszy na jednostce danej waluty np. CHF.

3. Opłaty ukryte

– O tych opłatach często przeczytamy drobnym drukiem w umowie. Są to chociażby ubezpieczenia dodatkowe, koszty wyceny nieruchomości, a także prowizje i marże. Zwróćmy szczególną uwagę na te właśnie rzeczy, ponieważ chociażby o koszcie wyceny nieruchomości nigdy nie usłyszymy w kolorowej reklamie. Ta może być stanowczo zawyżona, narażając nas tym samym na spore koszty.

4. Kredyt hipoteczny „w kawałkach”

– W niektórych umowach z bankami otrzymywać będziemy kolejne transze pieniędzy dopiero po ukończeniu konkretnych etapów budowy naszego domu. To bardzo ryzykowny dla nas zapis w przypadku, kiedy ekipa budowlana nie będzie pracować zgodnie z harmonogramem. Zwróćmy również szczególną uwagę na sposób dokumentacji postępu budowy. Największy problem przysporzyć nam może inspekcja banku na placu budowy. To opóźni wypłatę kolejnej transzy, bowiem pracownik banku nie zjawi się u nas z dnia na dzień.

Reklama nigdy nie kłamie, ale najczęściej nie mówi całej prawdy. Jeżeli chcemy nie stracić na ofercie kredytowej zanim podpiszemy ją, zapoznajmy się z każdym jednym słowem zawartym w naszej umowie. Unikniemy wpadki przy zakupie lub budowie naszej nieruchomości.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Na stronie Najlepszy-Kredyt.net korzystamy z plików "cookies" po to, aby dostosować stronę do preferencji odwiedzających, wyświetlać reklamy naszych partnerów, ułatwić nawigację po stronach oraz zapewnić skuteczność procedur bezpieczeństwa. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w każdej przeglądarce