Możliwość karencji w spłacie kredytu

karencja w spłacieSpłata kredytu bardzo często uniemożliwia nam odłożenie jakichkolwiek pieniędzy na wakacje czy inne potrzeby. Czy oznacza to, że przez całe 20 lat kiedy spłacamy kredyt mieszkaniowy mamy odmówić sobie wszystkiego? Co by to było za życie?

Na szczęście wiele banków w ofertach swoich kredytów ma tzw. Wakacje kredytowe lub inaczej możliwość karencji w spłacie kredytu.

Co to jest karencja

Karencja w spłacie kredytu to nic innego jak zwłoka. Przejrzyjmy kilka ofert kredytów hipotecznych i na pewno zauważymy takie podpunkty jak zawieszenie kredytu na rok czasu (lub inny okres), wakacje kredytowe itp. Dzięki temu podczas spłacania kredytu możemy wystosować specjalne pismo do banku w celu uruchomienia karencji. To spowoduje, w zależności od oferty możliwość zrobienia sobie przerwy w spłacie nawet na 2 lata. Czy to oznacza, że nie będziemy spłacali w ogóle?

Nie do końca. Karencja w spłacie kredytu pozwala na wstrzymanie spłacania części kapitałowej kredytu (poczytajcie z czego dokładnie składa się rata). Pozostaje wtedy tylko część odsetkowa – ta mniejsza.

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe niosą za sobą pozytywne i negatywne skutki. Pozytywne to fakt, iż zostaje nam więcej pieniędzy w portfelu i możemy je odłożyć na wakacyjny wyjazd lub coś innego. Negatywne to takie, że nie spłaconą część będzie trzeba nadrobić i tutaj pojawiają się 2 opcje: przedłużenie spłaty kredytu o czas wakacji kredytowych lub proporcjonalne rozbicie kwoty nie spłaconej części kapitału na raty i dodanie ich do kolejnych rat kredytu. Dodatkowo niespłacany kapitał przez okres karencji będzie generował dodatkowe odsetki. Tak więc warto wziąć to pod uwagę i dobrze zastanowić się przed skorzystaniem z tej dodatkowej opcji.

Mimo wszystko wakacje kredytowe uważane są za jedne z lepszych opcji w spłacie kredytu kiedy to potrzebujemy gotówki. Dostanie kredytu gotówkowego podczas spłaty mieszkaniowego bardzo często jest nie możliwe – dlatego też wakacje kredytowe to jedyna możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy w formie kredytu.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Na stronie Najlepszy-Kredyt.net korzystamy z plików "cookies" po to, aby dostosować stronę do preferencji odwiedzających, wyświetlać reklamy naszych partnerów, ułatwić nawigację po stronach oraz zapewnić skuteczność procedur bezpieczeństwa. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w każdej przeglądarce