Marża w kredycie mieszkaniowym

marżaKorzystając z ofert kredytowych najczęściej mamy do czynienia z prowizją, albo marżą. W przypadku kredytów gotówkowych jest to zazwyczaj stosunkowo niska prowizja, a w przypadku kredytów hipotecznych i mieszkaniowych mówimy o marży. Ta również procentowo nie jest wysoka, jednak przy tak dużych kwotach ma ona znaczący wpływ na opłacalność kredytu. Właśnie z tego powodu decydując się na kredyt musimy zwrócić uwagę na marżę przy jego udzieleniu, ponieważ nawet dziesiąte części procenta mają dla naszego portfela niebagatelne znaczenie.

Marża w kredycie wysokość

Przyjrzeliśmy się ofertom kredytowym w kilku bankach i przeanalizowaliśmy wysokość marży, którą będziemy musieli zapłacić bankowi za udzielenie nam kredytu. Różnice są duże, a niektóre banki udzielają kredytów hipotecznych bez pobierania marży. To jednak dzisiaj rzadkie, ponieważ banki bardzo chętnie sięgają właśnie w taki sposób do naszego portfela przy okazji zakupu nieruchomości.

Dla kredytu w kwocie 250.000 zł wysokość marży jest niezmiernie istotna. Na rynku na dzień dzisiejszy zerową marżą reklamują się banki takie jak: PKO BP, Deutsche Bank, Bank Pocztowy, oraz mBank. To jednak, że marża wyniesie 0% nie oznacza jeszcze, że kredyt będzie dla nas najkorzystniejszy. Żaden z tych banków nie wygrywa w rankingach, kiedy mówimy o konkretnym koszcie kredytu jaki musimy ponieść na przestrzeni zakładanych 30 lat. Jest to zatem swoisty chwyt mający na celu przyciągniecie pewnej grupy klientów dla siebie.

Czy marża jest najważniejsza?

Dla wspominanego kredytu najniższy koszt (193 215 zł) zaoferuje nam Pekao. Pomimo tego, że musimy zapłacić 1,45% prowizji i tak kredyt ten będzie dla nas najbardziej korzystny. BZ WBK z kolei plasuje się na drugiej pozycji z marżą w wysokości 2,5% i kosztem kredytu łącznie w wysokości 195 840 zł. W zestawieniu dopiero trzecie miejsce zajmuje PKO BP z zerową marżą, gdzie pomimo jej braku warunki są mniej korzystne i koszt kredytu szacowany jest na 197 019 zł.

Jak widać sama marża bywa jedynie chwytem reklamowym, a nie w każdym przypadku powinniśmy sobie pozwolić na to, by z powodu własnych przekonań jej nie zapłacić. Powinniśmy zwracać uwagę w głównej mierze na koszt kredytu, czyli realną kwotę odsetek przez cały okres kredytowania. Sama marża jest sprawą drugorzędną.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Na stronie Najlepszy-Kredyt.net korzystamy z plików "cookies" po to, aby dostosować stronę do preferencji odwiedzających, wyświetlać reklamy naszych partnerów, ułatwić nawigację po stronach oraz zapewnić skuteczność procedur bezpieczeństwa. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w każdej przeglądarce